Superstar chytala diváka za vemeno

Autor: Maťo Petro | 6.6.2011 o 11:13 | (upravené 6.6.2011 o 11:28) Karma článku: 13,82 | Prečítané:  5180x

Chápem to, logika diktuje jasnou rečou. Tak ako si môžu mädliť ruky verejnoprávne televízie počas majstrovstiev sveta vo futbale či v hokeji, tak sa naopak komerčné stanice celý rok tešia na čas, v ktorom do obehu opäť raz pustia svoje prežuté, recyklované reality formáty. Tisíc prvá spevácka súťaž. Čas dojenia. Diváci príslušnej kategórie si sadajú pred obrazovky v silných počtoch. Mediálny priestor sa predáva ako teplé rožky a v trochu iných cifrách ako pred „obyčajným“ spravodajstvom od Majky Ďurianovej. Deti posielajú smsky, rodičia platia paušály, v T-Mobile panuje spokojnosť, v Orange už trochu menej a veľkým hlavám v Markíze sa na očnej buľve pretáča symbol eura ako v kreslenej rozprávke. Sú to komerčné stanice a toto je komercia, takže sa v prvom rade niet čo čudovať.

Včera došla show do finále. Vysielame naposledy. Informovala moderátorka Martina Csillagová, najpopulárnejšia maďarská rómka na Slovensku. Nechcelo sa jej lúčiť, mala smútok v hlase. Bodaj by nie, pred poslednou výplatou. Bude musieť opäť pracovať. Podobne to videli zrejme aj kompetentní z TV Markíza, ktorých niekde v zákulisí škrtili kravaty. Posledné dojenie. Prenos natiahnuť za každú cenu, nech sa stihne čo najviac reklamných blokov a nech si človek zoderie tlačidlá na telefóne. Je úplne jedno, že súťažiaci sú už iba dvaja a každý ma len tri súťažné pesničky na maximálne tri minúty spevu. Skôr ako o 23.00 nekončíme. A tak sa mohla začať záverečná maškaráda, veľké Grandfinále.

Finalisti si najskôr odspievali na striedačku svoje veci, čo malo byť ťažisko celého večera. Po dvoch výkonoch išla vždy malá rekapitulácia, reklama a tlachy moderátorov. Odspievali sa štyri pesničky, po každej sa vyzvalo k hlasovaniu. No a začalo sa zdržovať. Nabehli už vyradení speváci a zaspievali prvú spoločnú pieseň. Ďalšie tlachy moderátorov. Tí uviedli na scénu finalistov Hviezdnej pechoty, čiže tých najkomickejších z najhorších. Priestor dostala teda mladá baba, ktorá sa pokúšala o spev a vydávala pri tom zvuky ako pri kopulácií dinosaurov. Žiadna komédia sa nekonala. Uzavrela to tým, že zahrala na klávesoch svojim výstrihom a nakoniec odpadla. Katastrofa, všetkým muselo byť trápne za ňu. Druhý sa prišiel vykričať zmalovaný viking. Moderátor odovzdal trofej lepšiemu z tejto dvojice a pustil tam naposledy finalistov súťaže. Medzitým nejaká ta reklama.

V poslednej súťažnej pesničke dostal Lukáš Adamec "do rúk" klavír, aby zahral a zaspieval pieseň od Vaša Patejdla. Na klavír rozprestreli červené ruže, Adamca ohákli do saka a mala to byť dokonalá sentimentálna bodka, po ktorej pôjdu mladé baby do kolien. Moc to nevyšlo. Jediný, kto to nemal problém povedať narovinu bol Habera. Vypískali ho.

Prišla ďalšia rekapitulácia. Tlachy moderátorov, že o pár minút spoznáme víťaza, výzva k hlasovaniu, reklama. Po reklame prišlo niečo pre staršie ročníky. Nabehol na scénu nesmrteľný Michal David, jeho 14 vlasov na ofine, slnečné brejle, klávesy na krku a zaspieval nejakú pesničku. Spotil sa a odišiel.

Zavolali opäť finalistov, aby v koženom outfite zaspievali duet z Pomády. Dobrý ťah, zaesemeskujú aj maminy a ocinovia, napriek tomu, že to bolo opäť slabučké. Tlachy Leoša a Tiny, výzva k hlasovaniu, rekapitulácia, reklama.

Po reklame druhá spoločná pesnička všetkých súťažiacich a následne veľká, posledná 5 minútová rekapitulácia. Tu už mal človek úsmev na tvári a zvedavý čakal, čo bude ďalej. Dočkal sa. Na pódium vybehol polonahý Indián, istý Fanga Deao z Rapanui, aby predviedol tamojší bojový tanec. Zo zeme šľahali plamene a mal som pocit, že pozerám balkánsku talentovú súťaž. Docvičil a napochodovali zastúpcovia mobilného operátora prihriať trochu svojej polievky. Odovzdali darčekové poukazy a už ich nebolo. Potom sa konečne zastavilo hlasovanie. Došla obálka a za novú superstar vyhlásili Košičana. Good for him. Nejaká pani s naučeným prejavom mu odovzdala šek, Lukáš povedal, že 10 percent dá po vzájomnej dohode svojej kamarátke, porazenej finalistke. Skromný a férový chalan. Zaspieval si s ňou rozlúčkový duet od Ramazzotiho a ako bumerang sa na úplný záver vrátil na poslednú pesničku ako inak ešte Vladimír Štancl, jeho široký postoj a klávesy na retiazke, no aspoň už s utretým čelom. Kultúrne vyžitý divák mohol ísť spať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?